DZIECIŃSTWO BEZ PROBLEMÓW Toggle

Dzieciństwo bez problemów

Profilaktyka próchnicy u dzieci jest niezmiernie ważna. Troszcząc się o dobre samopoczucie swoich pociech, rodzicie często zapominają, jak ważna jest higiena jamy ustnej, a przede wszystkim higiena zębów mlecznych. Warto wziąć pod uwagę, że szkliwo zębów mlecznych nie jest jeszcze w pełni zmineralizowane, co czyni je bardziej podatnym na próchnicę. Profilaktyka próchnicy zębów u dzieci powinna się rozpoczynać jak najwcześniej – daje to gwarancję, że nasza pociecha będzie mieć piękne i zdrowe zęby.

W zapobieganiu próchnicy ważna jest profilaktyka fluorkowa. Fluor jest całkiem bezpieczny dla dziecka w dawkach profilaktycznych. Skuteczne leczenie i profilaktyka jest uzależnione od wiedzy rodziców oraz współpracy z lekarzem.

PROFILAKTYKA FLUORKOWA OBEJMUJE:

  • lakierowanie zębów, czyli pokrywanie zębów lakierem fluorowym,
  • lakowanie zębów (uszczelnianie bruzd i zagłębień),
  • ozonowanie zębów to nowoczesna i innowacyjna metoda stosowana w stomatologii, przy wykorzystaniu bakteriobójczych właściwości gazu, likwidowana jest próchnica w małych ubytkach, szacuje się, że po zastosowaniu ozonu ginie średnio 99% bakterii z powierzchni zęba.

Aby zapobiec leczeniu próchnicy u małych dzieci, warto przeprowadzać co 6 miesięcy stomatologiczne badanie profilaktyczne oraz usuwać kamień nazębny. Należy nieustannie zachęcać maluchy do profilaktyki próchnicy, ponieważ łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.